„Novigrad može biti ponosan na svoju vinarsku udrugu i na svoje znatiželjne i hrabre vinare”, uskliknuo je sommelier Siniša Škaberna na prvoj degustacijskoj radionici novigradskog izdanja ovogodišnjeg Wine EnoGastro VIP Eventa. Doista su novigradske malvazije, načinom, duhom i atmosferom kako ih je Škaberna predstavio, obilježile ovaj događaj, a njegova osebujna prezentacija značajna je i za ukupnu vinsku scenu jer je pokazao kako umješno i motivacijski usmjeriti pozornost publike odnosno potrošača ka plemenitijim i kreativnijim izdanjima istarske malvazije, onima oko kojih se valja nešto više potruditi, ali koje zato nagrađuju nepca svojih pilaca neočekivanim blagodatima.
Kod pet vinara, članova Udruge vinara Novigrad, Siniša Škaberna je probrao malvazije koje zavrjeđuju da ih se posebno istakne u vinskom opusu svakoga od njih, a nijedna nije bila svježa. Kušanje je otvoreno s malvazijom 2019. Leonarda Palčića, koja je, Škaberninim riječima, ispala prava „preslika Mediterana”. Rasla je na crvenoj zemlji dvjestotinjak metara od mora, pobrana je dosta kasno, 25. rujna, četiri sata je macerirana i zatim devet mjeseci držana na finom talogu uz miješanje, samo u inoxu, te rezultirala krasnim balansom snage i filigranske složenosti. Slanost, bijeli kamen, alge te suho bilje, pogotovo smilje i ružmarin, aromatska su kruna herbalno-mineralnog identiteta ove malvazije. „Eto, kroz more ste uvedeni u svijet novigradskih malvazija”, zaključio je Škaberna i poveo kušačima ispunjenu dvoranu korak dalje.
Malvazija Alena Demarka iz 2018. je zlatne boje, jer je dulje macerirana pa zatim čuvana dvije i pol godine u tonneau bačvama od akacije. „Drvo ne smeta već je naprotiv dalo prostora ovome vinu koje je bogato, voćno, dobro drži svježinu i puna su ga usta”, zaokružio je Škaberna sliku Demarkove malvazije. Na red je došla orange malvazija 2020. vinarije Pervino, macerirana četiri mjeseca („To je kaubojsko vino, baby!”, klikće Škaberna) i zatim čuvana u netostiranim bačvama, razvivši arome zrelog i ukuhanog žutog voća, pogotovo žutih jabuka. Ovo će vino za godinu-dvije biti još šarmantnije, a Škaberna očekuje da će razviti i marcipanske note.
Kao da je redoslijed njihova kušanja poslagan po atraktivnosti i neobičnosti, četvrta novigradska malvazija iz Škaberninog izbora bila je malvazija Betonica Eggo 2018. iz vinarije Morena Ivančića. Nakon sedmodnevne maceracije ova je malvazija čuvana dvije godine u betonskom jajetu i za to vrijeme uopće nije dirana, pa je na kraju ispala vrlo mineralna i izrazito voćna, s notama zrele kruške, oskoruše i žute jabuke, te taninskim notama preuzetima iz kožice, ne iz drva jer ga tu nije bilo.
Naposljetku, na red je došla malvazija Dura 2019. iz vinarije Ghira Damira Mihelića. Nakon 15 dana maceracije ova je malvazija čuvana godinu i pol u amforama od 430 litara i zatim još godinu dana u boci. Ova se malvazija, istaknuo je Škaberna, ponaša kao crno vino, odlikuje ju ekstremna mineralnost s mnogo tercijarnih nota poput marcipana i kože, i predstavlja istinski otisak istarske zemlje. I tako je od mora kušanje novigradskih malvazija završilo sa zemljom, uz prognozu da će sva kušana vina trajati još godinama. Posljednje dvije malvazije su pred kušanje dekantirane, što ne bi bilo potrebno ako ih se kuša iz velikih čaša, preporučuje također Škaberna.
Novigradski su se vinari i sa drugim svojim vinima predstavili i na zajedničkom štandu u sajmenom dijelu eventa, koji je održan u ugodnom i za ovakva događanja vrlo podatnom zdanju hotela Nautica.
Tekst: Davor Šišović, Bookaleta